Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2018 Inbjudan & Resultat


Tävlingsprogram 2018

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari 

 

 Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
         
   
 Resultat 3-6 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 6 Fg  Figurskjutning 1  Stålboda St
 Resultat 7 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Vä
 Filipstad
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Da  Ludvika Da
 Resultat 14 Fg  Rommeknallen  Rommehed Da
 Resultat 21

Lg

 Herre på täppan 4

 Ekshärad

 Resultat 21

Fg

 I2 Trissen

 Karlstad

 Resultat 21 Lg  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana
 Inbjudan 26-27 fr-lö Lg  Salebyträffen  Saleby Vg
 Resultat 27 Lg  DM sitt Luft  Karlstad
 Resultat 27 Fg  Figurskjutning 2  stålboda St
 Resultat  28
Fg
 Fryksdalsträffen
 Mallbacken
 Resultat 28 Lg  Veterantest luftgevär   Bjöksta Vm
             

 Februari

 

           
             

 Resultat

 Resultat Lag

 Res Lag Elit

1   Lg  Skaraborgsserien omg 6  Hemmabana Vg

 Resultat Väst

 Resultat Öst

 Resultat Syd

 Resultat Norr

3 Lg  Skyttiadens regionfinaler    
 Resultat 4 Fg  Skaraborgsträffen
 Kinnarp Vg

 Resultat

4 Fg  Roslagsträffen  Söderbykarl St
 Inbjudan 10 Lg  Sportlovsträffen  Skövde Vg
 Resultat 10 Fg  Figurskjutning nr 3  Stålboda St
  10-11 lö-sö Lg  Sweden GP 10 m
 Karlskrona Bl
 Resultat 11 Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Inbjudan 11 Lg  Veterantävling 10m
 Nyköping Ös
 Inbjudan 16-17 fr-lö Lg  Tibroträffen  Tibro Vg

 Resultat

 Resultat

17

18

Fg

 Vinterriks 

 Umeträffen

 Ramselefors Vb
 Inbjudan 18 Fg  Februariträffen  Karlshamn Bl

 Resultat

 Resultat Lag

 Resultat Elit

22   Lg

 

Skaraborgsserien omg 7

 

 Hemmabana  
 Resultat 24 Lg  Jössepuffen  Arvika
 Inbjudan 25 Lg  DM sport Luft  Charlottenberg
 INSTÄLLT 25 Fg  Bergslagsträffen  Lindesberg Ör
 Resultat 27 ti Lg  Herre på Täppan 5  Ekshärad
             

 Mars

 

           
 Resultat  2-3 fr-lö  Lg  Ludvika Sport Open  Ludvika Da
  3-4

lö-sö

Lg  Skaraborgsmästerskap  Falköping Vg
 Resultat 2-3 lö-sö Lg  Fillekampen  Filipstad
 Resultat 3 Fg  Figurskjutning 4  Stålboda St
 Resultat 4 Fg  K Träffen  Mölnbacka
 Resultat 5-11 må-sö Lg  Trollpuffen  Trollhättan Vs

 Resultat

 Resultat Lag

 Resultat Elit

8   Lg  Skaraborgsserien omg 8  Hemmabana Vg
 Resultat 10 Lg  Skyttiadens Riksfinal  Eskilstuna
 Resultat 11 Lg  Herre på Täppan 6  Ekshärad
 Resultat 11 Lg  Värmlandsserien omg 6  Hemmabana
 Resultat 17 Lg  Vårfinalen  Karlstad

 Resultat

17 Fg  Fältskyttekåren  Kungsängen St
 Resultat 18 Fg  EB-Tämta träffen+ RegM
 Fölene Bygdegård
Vg
  17-18 lö-sö Lg  JSM+SM Sport Luft
 Rotne Sm
  23
fr
Lg
 Kinnevedsstafetten
 Kinneved Vg
 Resultat 23-25 fr-sö Lg  Tegelträffen  Heby Vm
 Resultat 24 Fg  Figurskjutning 5  Stålboda St
 Resultat 25 Fg  DM Fält  Gräsmark
 Resultat 25   Fg  Förbundsmästerskap  för St, Up, Vm, Da, Sö.    Östhammar Up
 Resultat 25 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 25 KhF  Påskskjutning  Herrestad Vs
  24-25 lö-sö Lg-Kh Sweden GP 10+50 m  Eskilstuna

 Inbjudan

 Resultat

 Resultat

 Resultat ver2

 30/3-1/4

30/3

31/3

1/4

fr-sö

fr

 Fg

Fg

Fg

Fg

 Påskrallyt

 Neimis

 Pajala

 Övertorneå

 Tornedalen

 Övertorneå

 Pajala

 Övertorneå

Nb
             

 April

 

           
             
 Resultat 8 Lg  Säsongsavslutningen  Ekshärad

 Resultat

8 Fg  SM Fält  Nossebro Vg
 Resultat 8 KhF  Westserien 1  Herrestad Vs
 Resultat 13-14 fr-lö Lg  Ludvika Open  Ludvika Da
  13-15 fr-sö Lg-Kh  Sweden GP 10+50 m  Sävsjö Sm
 Resultat 14 Lg  Gränsfejden  Gullspång Vg
 Resultat 21 KhF  Korthållfält  Vrena
 Resultat 22 KhF  Sällstorpsträffen  Sällstorp Ha
 Resultat 22 KhF  Westserien 2  Kville Vs
 Inbjudan 28 Kh  Träningsdag Korthåll  Skövde Vg

 Inb KhF serie

 Resultat

29
KhF
 Korthållfältserie 1
 Kristinehamn

 Inbjudan  29 Kh  Testtävling  Grimsta St
             

 Maj

 

           
             
  4 fr Lg  Sweden GP 10 m  Göteborg Vs

 Inbjudan

 Inbjudan

5

Bg

Kh

 Piprensarn  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 5 KhF  Upplandsserien KhFält  Almunge Up

 Inbjudan

 Inbjudan

5 Kh

 Nya Stockholmsserien

Tores Majkringla

 Södertälje St
 Resultat 5-6 lö-sö Kh-Bg  Sweden GP 50+300 m  Trollhättan Vs
 Resultat 6 KhF  Westserien 3  Skepplanda  Vs
 Resultat 6 Khf  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
  6 Kh-Bg  Reveljen  Eskilstuna
 Resultat 12 Kh  Invigningstävling Korthåll  Gräsmark
 Resultat 13 KhF  Korthållfältserie 2  Edsbjörke
 Resultat 13 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
 Resultat 13 Bg  Vårtävlingen  Kungsängen/Hacksjön St
 Resultat 13 KhF  Gunnarsjöträffen  Älvsered Ha
 Resultat 13 KhF  Korthållfält  Västerås Vm
 Resultat 20 Bg  DM Ligg  Ulvsby
 Resultat 20 KhF  Westserien 4  Steneby Vs
 Resultat 20 Bg  Daladubbeln  Rommehed/Rättvik Da

 Inbjudan

 Anmlista

20   Bg

 Sista anmälningsdag

Allsvenskan 3x10

 Hemmabana  
 Resultat 25-27 fr-lö Kh  Liggtävling 60 ligg  Götlunda Vm
 Inställd 26 Kh  Inbjudningstävling  Edsbjörke
  26-27  lö-sö    SvSF Förbundsmöte  Stockholm St
 Resultat  27
Bg
 Västsvenska Pokalen
 Mariestad Vg
             

 Juni

 

           
             

 Resultat

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
 Resultat 9-17
  Bg-Kh  SvD Riksskytte  Hemmabana  
 Resultat 2 Bg  Gävle-Dalarna  Rättvik Da
 Resultat 3 Bg-kh  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
 Inbjudan 3 Kh  Björksta Open  Björksta Vm
 Resultat 6 on Bg  Trippeln  Essung-Skövde-Mariestad Vg
 Resultat 6 on Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
 Inställt 9 Kh  Dejeträffen  Deje
 Inbjudan 9 Kh  Grimsta Open  Vällingby St
 Resultat 9 G

 Bohusträffen-Västra Götalandsmästerskap

 Kungälv Vs
 Resultat. 10 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby

 Resultat

10 Bg  140 Års Jubileum  Landskrona Sk

 Inbjudan

10 KhF  Oskarströmträffen  Oskarström Ha

 Inbjudan

11 G-Kh  Värmlandsserien omg 1  Hemmabana
  15-17 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP 10+50+300 m  Eskilstuna
 Resultat 17 Bg  Nordvärmländska  Lekvattnet
 Inbjudan 17 KhF  DM Vg + Marksmällen  Vågerse Vg
 Resultat 17   Bg-Kh  Värmlandsserien omg 1  Hemmabana  
 Resultat 17   Bg  Allsvenskan 3x10 omg 1  Hemmabana  
 Resultat 24 KhF  Korthållfältserie 3  Deje
  30 Kh  Uttagning landskamp 50 m  Trollhättan Vs
             

 Juli

 

           
             
 Resultat 1 Kh  DM Ligg-ställning  Kristinehamn
 Resultat ver2 1 Bg    Allsvenskan 3x10 omg 2  Hemmabana  
 Resultat 1 Bg  Finalskottet  Ununge St
 Resultat 2 Bg-Kh    Värmlandsserien omg 2  Hemmabana  
  6-8 Lg Kh Bg fr-lö  Veteran Nordiska Mästerskapen  Eskilstuna
 Resultat 7 Bg  DM Sport 300m  Ulvsby
 Inbjudan 7-10 Bg-Kh-KhF lö-ti

 Björkskottet

Tavelträffen

 Ramselefors Vb

Result Paradis

Result Öppen

Result Norma

Result Kedjan

12-14 Kh-Bg to-lö

 Paradisträffen

 Arvikakedjan

 Arvika
 Inbjudan 13-14 Kh fr-lö

 Sommarskottet

 Nyköping Ös
 Resultat 15  Bg  sö  Gränsfejden  Charlottenberg

 Resultat 15 Bg    Allsvenskan 3x10 omg 3  Hemmabana  

 Result 300m

 Result 50m

 Result sekfält

19 Bg-Kh to  Skarabôrgaren  Mariestad Vg

 Resultat

 Resultat

 20-21

 Bg

Kh

 fr-lö  Margarethekedjan  Mariestad
 Vg

 Resultat

19-21

22

Bg-Kh

Lg

to-lö

 Veteran SM Sport

 Arvika

 Karlstad

Result 300m

Result 50m

Resultat Ligg

Resultat Ställn

Resultat Fält

23-24

23-26

27

28

29

Bg

Kh

Kh

Kh

KhF

sö-sö

 SM 300m Sport

 SM veckan 50m

 Sport-Nationellt

 Kristinehamn
 Resultat 29 Bg    Allsvenskan 3x10 omg 4  Hemmabana  
             

 Augusti

 

           
             
  3-5 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP-final 10+50+300  Göteborg Vs
 Resultat 4 Kh  Korthållscup  Skillingsfors
 Inställt 4 Kh  Nordvärmlänska + Korthållscup  Torsby
 Inställt 5 KhF  Värmlandsserien 4  Karlstad
 Resultat 5 Bg  Mälarpokalen  Stålboda St
 Resultat 6   Bg-Kh  Värmlandsserien omg 3  Hemmabana
 Resultat 11 Kh  DM Sport  Arvika
 Inbjudan 11 Bg  DM Dalarna  Rommehed Da
 Resultat 12 Kh  Ekshäradsträffen  Ekshärad
 Inbjudan 12 Kh  DM Dalarna  Rommehed Da
 Resultat 11-12 lö-sö AK  SM AK Fält + Bana
 Enköping Up
 Inställt 12 Bg  DM Ställning  Charlottenberg
 Resultat 12 Kh  Gästabudet Korthåll  Nyköping
 Resultat 12   Bg  Allsvenskan omg 5  Hemmabana  
  17-19 fr-sö Kh  Landskamp Dk-Sve 50 m
 Vingsted Danmark
 Resultat 17-19 fr-sö Kh-Bg  JSM/RM 50+300 nat
 Ramsele Vb
 Inbjudan 18 Kh  Sätra Open  Stockholm St

 Resultat

19 Bg  DM Skånskt mästerskap  Landskrona Sk
  23-26 to-sö Lg-Kh  Junior-NM 10+50 m  Oslo Norge
 Resultat 24-26 fr-sö Kh  Veteranträff sport  Götlunda Vm
 Resultat 24 fr Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
 Resultat 25-26 lö-sö Bg  SM Nationell Bana  Uppsala Up
 Resultat 26 KhF  Korthållfält + DM Ha  Vedige Ha
 Resultat 26   Bg  Allsvenskan 3x10 omg 6  Hemmabana  
 Resultat 27   Bg-Kh  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana  
  31-1/9 fr-lö Bg  NM/NUM bana+fält   Norge
             

 September

 

           
             

 Resultat Cup

Resultat Regm

1
Kh
 Korthållscup + RegionM
 Trollhättan
Vs
 Resultat 8 KhF  Värmlandsserie 5  Arvika
 Resultat 9 Kh  Skillingmarksträffen  Skillingsfors
 Inbjudan 9 KhF  DM Korthållfält  Skepplanda Vs
 Inbjudan 9 KhF  FörbundsM  Rasbo Up
 Resultat 9   Bg  Allsvenskan 300m omg 7  Hemmabana  
 Resultat 10   Bg-Kh  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Resultat 15 Bg  DM Ställning  Charlottenberg
 Resultat 16 KhF  DM Korthållfält  Gräsmark
  22-23 lö-sö Kh  Skol-SM, kh, khf, bana  Kristianstad Sk
 Resultat 29 KhF  Korthållfältserie 4  Ulvsby
 Resultat 29   KhF  Serietävling Korthållfält    
 Resultat 29 Kh  Elitserie final   Eskilstuna
 Resultat 30 Kh  Korthållscupen final  Eskilstuna
 Resultat 30
KhF
 Regionmästerskap
 Mörlanda
Vg
             

 Oktober

 

         

 

 Inbjudan     Lg  Värmlandsserien 2018-19  Hemmabana   
 Resultat 7 Fg  Figurskjutning nr 6    Stålboda

St

  7 Kh  Final Korthållscupen  Eskilstuna

 Inbjudan 7 KhF  Tämta  Södra Härene

Vg

 Resultat 20 Fg  Figurskjutning 7  Stålboda

St

 Resultat 21 LgFT  Falling Target  Ekshärad

 Resultat

27 FG  Höstträffen  Kungsängen

St

             

 November

 

           
             
 Inbjudan 2-3 fr-lö Lg  Knektaträffen  Axvall Vg
  3-4 lö-sö Lg  Öppet SM/RM sen o vet  Öckerö/Umeå Vs/Vb
 Resultat 4 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 4   Lg  Värmlandsserien omg 1  Hemmabana
 Resultat 10 Lg  Sundstaträffen  Karlstad
 Resultat 11 Lg  Eda Smällen  Charlottenberg  
 Resultat 10 Lg  Odenträffen  Falköping Vg
  11    Regionkonferens  Örebro Ör
 Resultat 11 Fg  Figurskjutning nr 8  Stålboda St
  13-18 ti-sö Lg  Alvins Minne  Upphärad Vs
 Inbjudan 17-18 lö-sö Fg  Fältskyttehelg  Gotland Go
  17-18 lö-sö LgFT  SM/RM/JSM Fallmål    
 Inbjudan 17-18 lö-sö Lg Lp  Göta Kanal Masters  Töreboda Vg
 Inbjudan 24 Lg  DM nationellt stå  Ekshärad
 Inbjudan 24 Fg  Regionfält omg 5  Kungsängen St
 Inbjudan 25 Lg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
 Inbjudan 25 Fg  Höstfältskjutning  Essunga Vg
  25 Lg  Värmlandsserien omg 2  Hemmabana
             

 December

 

           
             
 Inbjudan 30/11-2/12 fr-sö Lg  ICA Open  Gullspång Vg
 Inbjudan 1 Lg  Höstpuffen  Trollhättan Vs
 Inbjudan 2 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
  8 Lg  Lussepuffen  Ekshärad
 Inbjudan 8 Fg  Skinkskjutning  Rommehed Da
 Info 9    Kontaktkonferens  Karlstad
 Inbjudan 16 Lg  DM Sport 10m  Arvika
  21 fr Lg  Värmlandsserien omg 3  Hemmabana
  26
 ons Lg
 Tusenpoängen  Ekshärad  Vä
   31
Fg
 Nyårssmällen
 Kristinehamn 

             

2019

 

           
Uppdaterad: 17 SEP 2018 21:38
Skribent: 

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1