Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2018 Inbjudan & Resultat


Tävlingsprogram 2018

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari 

 

 Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
         
   
 Resultat 3-6 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 6 Fg  Figurskjutning 1  Stålboda St
 Resultat 7 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Vä
 Filipstad
 Resultat 13 Lg  Skyttiaden Distrikt Da  Ludvika Da
 Resultat 14 Fg  Rommeknallen  Rommehed Da
 Resultat 21

Lg

 Herre på täppan 4

 Ekshärad

 Resultat 21

Fg

 I2 Trissen

 Karlstad

 Resultat 21 Lg  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana
 Inbjudan 26-27 fr-lö Lg  Salebyträffen  Saleby Vg
 Resultat 27 Lg  DM sitt Luft  Karlstad
 Resultat 27 Fg  Figurskjutning 2  stålboda St
 Resultat  28
Fg
 Fryksdalsträffen
 Mallbacken
 Resultat 28 Lg  Veterantest luftgevär   Bjöksta Vm
             

 Februari

 

           
             

 Resultat

 Resultat Lag

 Res Lag Elit

1   Lg  Skaraborgsserien omg 6  Hemmabana Vg

 Resultat Väst

 Resultat Öst

 Resultat Syd

 Resultat Norr

3 Lg  Skyttiadens regionfinaler    
 Resultat 4 Fg  Skaraborgsträffen
 Kinnarp Vg

 Resultat

4 Fg  Roslagsträffen  Söderbykarl St
 Inbjudan 10 Lg  Sportlovsträffen  Skövde Vg
 Resultat 10 Fg  Figurskjutning nr 3  Stålboda St
  10-11 lö-sö Lg  Sweden GP 10 m
 Karlskrona Bl
 Resultat 11 Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Inbjudan 11 Lg  Veterantävling 10m
 Nyköping Ös
 Inbjudan 16-17 fr-lö Lg  Tibroträffen  Tibro Vg

 Resultat

 Resultat

17

18

Fg

 Vinterriks 

 Umeträffen

 Ramselefors Vb
 Inbjudan 18 Fg  Februariträffen  Karlshamn Bl

 Resultat

 Resultat Lag

 Resultat Elit

22   Lg

 

Skaraborgsserien omg 7

 

 Hemmabana  
 Resultat 24 Lg  Jössepuffen  Arvika
 Inbjudan 25 Lg  DM sport Luft  Charlottenberg
 INSTÄLLT 25 Fg  Bergslagsträffen  Lindesberg Ör
 Resultat 27 ti Lg  Herre på Täppan 5  Ekshärad
             

 Mars

 

           
 Resultat  2-3 fr-lö  Lg  Ludvika Sport Open  Ludvika Da
  3-4

lö-sö

Lg  Skaraborgsmästerskap  Falköping Vg
 Resultat 2-3 lö-sö Lg  Fillekampen  Filipstad
 Resultat 3 Fg  Figurskjutning 4  Stålboda St
 Resultat 4 Fg  K Träffen  Mölnbacka
 Resultat 5-11 må-sö Lg  Trollpuffen  Trollhättan Vs

 Resultat

 Resultat Lag

 Resultat Elit

8   Lg  Skaraborgsserien omg 8  Hemmabana Vg
 Resultat 10 Lg  Skyttiadens Riksfinal  Eskilstuna
 Resultat 11 Lg  Herre på Täppan 6  Ekshärad
 Resultat 11 Lg  Värmlandsserien omg 6  Hemmabana
 Resultat 17 Lg  Vårfinalen  Karlstad

 Resultat

17 Fg  Fältskyttekåren  Kungsängen St
 Resultat 18 Fg  EB-Tämta träffen+ RegM
 Fölene Bygdegård
Vg
  17-18 lö-sö Lg  JSM+SM Sport Luft
 Rotne Sm
  23
fr
Lg
 Kinnevedsstafetten
 Kinneved Vg
 Resultat 23-25 fr-sö Lg  Tegelträffen  Heby Vm
 Resultat 24 Fg  Figurskjutning 5  Stålboda St
 Resultat 25 Fg  DM Fält  Gräsmark
 Resultat 25   Fg  Förbundsmästerskap  för St, Up, Vm, Da, Sö.    Östhammar Up
 Resultat 25 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 25 KhF  Påskskjutning  Herrestad Vs
  24-25 lö-sö Lg-Kh Sweden GP 10+50 m  Eskilstuna

 Inbjudan

 Resultat

 Resultat

 Resultat ver2

 30/3-1/4

30/3

31/3

1/4

fr-sö

fr

 Fg

Fg

Fg

Fg

 Påskrallyt

 Neimis

 Pajala

 Övertorneå

 Tornedalen

 Övertorneå

 Pajala

 Övertorneå

Nb
             

 April

 

           
             
 Resultat 8 Lg  Säsongsavslutningen  Ekshärad

 Resultat

8 Fg  SM Fält  Nossebro Vg
 Resultat 8 KhF  Westserien 1  Herrestad Vs
 Resultat 13-14 fr-lö Lg  Ludvika Open  Ludvika Da
  13-15 fr-sö Lg-Kh  Sweden GP 10+50 m  Sävsjö Sm
 Resultat 14 Lg  Gränsfejden  Gullspång Vg
 Resultat 21 KhF  Korthållfält  Vrena
 Resultat 22 KhF  Sällstorpsträffen  Sällstorp Ha
 Resultat 22 KhF  Westserien 2  Kville Vs
 Inbjudan 28 Kh  Träningsdag Korthåll  Skövde Vg

 Inb KhF serie

 Resultat

29
KhF
 Korthållfältserie 1
 Kristinehamn

 Inbjudan  29 Kh  Testtävling  Grimsta St
             

 Maj

 

           
             
  4 fr Lg  Sweden GP 10 m  Göteborg Vs

 Inbjudan

 Inbjudan

5

Bg

Kh

 Piprensarn  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 5 KhF  Upplandsserien KhFält  Almunge Up

 Inbjudan

 Inbjudan

5 Kh

 Nya Stockholmsserien

Tores Majkringla

 Södertälje St
 Resultat 5-6 lö-sö Kh-Bg  Sweden GP 50+300 m  Trollhättan Vs
 Resultat 6 KhF  Westserien 3  Skepplanda  Vs
 Resultat 6 Khf  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
  6 Kh-Bg  Reveljen  Eskilstuna
 Resultat 12 Kh  Invigningstävling Korthåll  Gräsmark
 Resultat 13 KhF  Korthållfältserie 2  Edsbjörke
 Resultat 13 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
 Resultat 13 Bg  Vårtävlingen  Kungsängen/Hacksjön St
 Resultat 13 KhF  Gunnarsjöträffen  Älvsered Ha
 Resultat 13 KhF  Korthållfält  Västerås Vm
 Resultat 20 Bg  DM Ligg  Ulvsby
 Resultat 20 KhF  Westserien 4  Steneby Vs
 Resultat 20 Bg  Daladubbeln  Rommehed/Rättvik Da

 Inbjudan

 Anmlista

20   Bg

 Sista anmälningsdag

Allsvenskan 3x10

 Hemmabana  
 Inbjudan 25-27 fr-lö Kh  Liggtävling 60 ligg  Götlunda Vm
 Inställd 26 Kh  Inbjudningstävling  Edsbjörke
  26-27  lö-sö    SvSF Förbundsmöte  Stockholm St
 Inbjudan  27
Bg
 Västsvenska Pokalen
 Mariestad Vg
             

 Juni

 

           
             

 Inbjudan

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
 Inbjudan 2-10
  Bg-Kh  SvD Riksskytte  Hemmabana  
  2 Bg  Gävle-Dalarna  Rättvik Da
 Inbjudan 3 Bg-kh  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
 Inbjudan 6 on Bg  Trippeln  Essung-Skövde-Mariestad Vg
 Inbjudan 6 on Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
 Inbjudan 9 Kh  Dejeträffen  Deje
 Inbjudan 9 Kh  Grimsta Open  Vällingby St
 Inbjudan 10 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby

 Inbjudan

 Anmlista

10 Bg  140 Års Jubileum  Landskrona Sk

 Inbjudan

10 KhF  Oskarströmträffen  Oskarström Ha

 Inbjudan

11 G-Kh  Värmlandsserien omg 1  Hemmabana
  15-17 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP 10+50+300 m  Eskilstuna
 Inbjudan 17 Bg  Nordvärmländska  Lekvattnet
 Inbjudan 17 KhF  DM Vg + Marksmällen  Vågerse Vg
  24 KhF  Värmlandsserie 3  Deje
  30 Kh  Uttagning landskamp 50 m  Trollhättan Vs
             

 Juli

 

           
             
  1 Kh  DM Ligg-ställning  Kristinehamn
  6-8 Lg Kh Bg fr-lö  Veteran Nordiska Mästerskapen  Eskilstuna
  7 Bg  DM Sport 300m  Ulvsby
  7-10 Bg-Kh-KhF lö-ti

 Björkskottet

Tavelträffen

 Ramselefors Vb
  12-14 Kh-Bg to-lö

 Paradisträffen

 Arvikakedjan

 Arvika
 Inbjudan 13-14 Kh fr-lö

 Sommarskottet

 Nyköping Ös
 Inbjudan  15  Bg  sö  Gränsfejden  Charlottenberg

   19-21  Bg  to-lö  Margarethekedjan  Mariestad
 Vg
  22-29 Kh-KhF sö-sö

 SM veckan 50m

 Sport-Nationellt

 Kristinehamn
             

 Augusti

 

           
             
  3-5 fr-sö Lg-Kh-Bg  Sweden GP-final 10+50+300  Göteborg Vs
  4 Kh  Nordvärmlänska + Korthållscup  Torsby
  5 KhF  Värmlandsserien 4  Karlstad
  11 Kh  DM Sport  Arvika
 Inbjudan 11 Bg  DM Dalarna  Rommehed Da
  12 Kh  Ekshäradsträffen  Ekshärad
 Inbjudan 12 Kh  DM Dalarna  Rommehed Da
  11-12 lö-sö AK  SM AK  Enköping Up
  12 Bg  DM Ställning  Charlottenberg
  17-19 fr-sö Kh  Landskamp Dk-Sve 50 m
 Vingsted Danmark
  17-19 fr-sö Kh-Bg  JSM/RM 50+300 nat
 Ramselefors Vb
  23-26 to-sö Lg-Kh  Junior-NM 10+50 m  Oslo Norge
  24 fr Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
  25-26 lö-sö Bg  SM Nationell Bana  Uppsala Up
  31-1/9 fr-lö Bg  NM/NUM bana+fält   Norge
             

 September

 

           
             
  1
Kh
 Korthållscup + RegionM
 Trollhättan
Vs
  9 KhF  DM Korthållfält  Skepplanda Vs
  9 KhF  DM Korthållfält  Gräsmark
  15 KhF  Värmlandsserie 5  Arvika
  22-23 lö-sö Kh  Skol-SM, kh, khf, bana  Kristianstad Sk
   30
KhF
 Regionmästerskap
 Mörlanda
Vg
             

 Oktober

 

         

 

             
  6 Kh  Final Elitserien  Eskilstuna

  7 Kh  Final Korthållscupen  Eskilstuna

  7 KhF  Tämta  Södra Härene

Vg

  21 LgFT  Falling Target  Ekshärad

  27 FG  Höstträffen  Kungsängen

St

             

 November

 

           
             
  2-3 fr-lö Lg  Knektaträffen  Axvall Vg
  3-4 lö-sö Lg  Öppet SM/RM sen o vet  Öckerö/Umeå Vs/Vb
  10 Lg  Sundstaträffen  Karlstad
  11 Lg  Odenträffen  Falköping Vg
  11    Regionkonferens  Örebro Ör
  13-18 ti-sö Lg  Alvins Minne  Upphärad Vs
  17-18 lö-sö Fg  Fältskyttehelg  Gotland Go
  17-18 lö-sö LgFT  SM/RM/JSM Fallmål    
  25 Lg  DM nationellt stå  Ekshärad
  26 Lg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
  26 Fg  Höstfältskjutning  Essunga Vg
             

 December

 

           
             
  30/11-2/12 fr-sö Lg  ICA Open  Gullspång Vg
  8 Lg  Lussepuffen  Ekshärad
  8 Fg  Skinkskjutning  Rommehed Da
  26
 ons Lg
 Tusenpoängen  Ekshärad  Vä
   31
Fg
 Nyårssmällen
 Kristinehamn 

             

2019

 

           
Uppdaterad: 25 MAJ 2018 21:17
Skribent: 

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1