Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2019 Inbjudan & Resultat


 Tävlingsprogram 2019

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari 

 

 Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
   1/1--15/12   Alla   FSR Rikspropaganda  Hemmabana  
             
 Resultat 2-5 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 5 Fg  Figurskjutning 1  Stålboda St

 Resultat

12 Lg  Skyttiaden Distrikt Vä
 Sunne

 Resultat

13 Fg  Rommeknallen  Rommehed Da
 Resultat 13 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 19 Lg  DM Sitt  Ekshärad
 Resultat 19 Lg  Herre på Täppan omg3   Ekshärad
  19 Lg  Mariestads Luftgevärstävling  Mariestad Vg
 Resultat 19 Fg  Regionfält 1  Kungsängen St
 Resultat 20   Lg  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana
 Resultat 26 Fg  Figurskjutning 2  Stålboda St
             

 Februari

 

           
             
 Starttider 2 Lg  Skyttiaden Region  Mark Vg
 Resultat  2 Fg  Region 2  Kungsängen St

 Inställt

 Inbjudan

 Anmlista

3 Fg  Roslagsträffen  Söderbykarl St
 Flyttad 3 Fg  Skaraborgsträffen
 Kinnarp Vg
 Inbjudan 7 to Lg  Testtävling   Arvika
  8-9 fr-lö Lg  Tibroträffen  Tibro Vg
 Resultat 9-10 lö-sö Lg  Älgaråspuffen  Älgarås Vg
 Resultat 10 Lg  DM Sport  Filipstad
 Resultat 10   Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Inbjudan 16 Lg  Sportlovsträffen  Skövde Vg

 Inbjudan 

 

16

17

Fg

 Vinterriks 

 Umeträffen

 Ramselefors Vb
 

22-23

fr-lö

Lg

 Flobyträffen

 Floby Vg
 Resultat 22-23 fr-lö Lg  Fillekampen  Filipstad  Vä
 Resultat 23 Fg  Figurskjutning 3  Stålboda St
 Resultat 24 Fg  Fryksdalsträffen  Mallbacken, Lysvik
 Resultat 24 Fg  Regionfält 3  Ununge St
 Resultat 24 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 26 ti Lg  Herre på Täppan 4  Ekshärad
             

 Mars

 

           
             
 Inbjudan 1-2 fr-lö Lg  Ludvika Sport open  Ludvika Da
 Resultat 2  Lg  Jössepuffen  Arvika
 Resultat 3 Fg  Skaraborgsträffen  Kinnarp Vg

 Resultver2

 Result Lag

 Result Elit

7   Lg  Skaraborgsserien omg 8  Hemmabana  
 Resultat 4-10 må-sö Lg  Trollpuffen  Trollhättan Vs
 Resultat 9 Fg  Figurskjutning 4  Stålboda St
 Resultat 9-10 lö-sö Lg  Skyttiadens Riksfinal  Kinna Vg
 Resultat 10 Fg  DM Fält,     Da, Gä, St,       Sö, Up, Vm, Ör  Sala Vm
 Resultat     Lg  Värmlandsserien omg 6  Hemmabana
 Resultat 16 Lg  Vårfinalen  Karlstad
 Resultat 16 Lg  Figurskjutning 5  Stålboda St
 Resultat v2 17 Fg  EB-Tämta träffen VG mästerskap  Fölene Vg
 Inbjudan 17 Lg  Testtävling  Arvika

 Resultat

23 Fg  Fältskyttekåren  Kungsängen St
  23-24 lö-sö Lg-Kh  Sweden GP  Eskilstuna
 Resultat 24 Lg  Herre på Täppan 5  Ekshärad
 Inbjudan 29
fr
Lg
 Kinnevedsstafetten
 Kinneved Vg
  29-31 fr-sö Lg  SM/JSM 10m  Eskilstuna

 K-TräffenV3

RegionV v2

 DM Ver2

30 Fg

K-träffen

Region V

DM

 Mölnbacka
 Resultat 31 Fg  Kretsmästerskap  Dagsås Ha
             

 April

 

           
             
 Resultat 6 Lg  Säsongsavslutningen  Ekshärad
 Resultat 7 KhF  Westserie Korthållfält  Uddevalla Vs
 Resultat 7 Lg  Dubbeltest   Filipstad Vä 
 Inbjudan 12-13 fr-lö Lg  Ludvika Open  Ludvika Da

 Resultat

14 Fg  SM Fält  Koppom Vä 

 Resultat

14 KhF  Westserie Påskskjutning  Uddevalla Vs
 Resultat 21 KhF  Sällstorpsträffen  Sällstorp Ha
 Inbjudan 22 KhF  Utbildningsdag KhF  Deje
 Resultat 22 Fg  Annandagsskjutning  Essunga Vg
  27 Bg  Bohuscupen   Svartedalen Vs

Inbjuda serie 

 Resultat

Resultat serie

27 KhF  Värmlandsserien  Arvika

 Resultat

Resultat Upplandsserie

27 KhF  Vrenaträffen Khfält  Vrena
 Inställt 28 Bg  Linde nationella  Lindesberg Ör
 Result Ver2 28 KhF  Westserien Korthållfält  Mörlanda Vg
             

 Maj

 

           
             
 Resultat 4 Bg  Piprensarn  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 5 Bg  Serietävling 1  Edsbjörke
 Inbjudan 5 sö   Bg-kh   Reveljen   Eskilstuna   Sö 
 Resultat 5 KhF  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
 Resultat 5 KhF  Kanonsmällen  Finspång
 Resultat 11 Bg  Serietävling 2  Gräsmark
 Resultat 11 KhF  Korthållfält   Västerås Vm
 Inbjudan 12 KhF  Värmlandsserien 2  Kristinehamn
 Resultat 12 Bg  Vårtävlingen  Tullinge/Kungsängen St
 Inbjudan 12 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
 Resultat 12 KhF  Gunnarsjöträffen  Älvsered Ha

 Resultat

18 Bg  DM Ligg  Arvika
 Resultat 18 Bg  Daladubbeln  Rommehed Da
 Resultat 19 Bg  Serietävling 3  Lekvattnet
  19 Bg  Länskampen Skaraborg-Örebro  Skyllberg Ör
 Resultat 19 KhF  Westserie KhFält  Steneby Vs
 Resultat 19 KhF  Falkenbergsträffen  Vessigebro Ha
 Resultat 24-26 fr-sö Kh  Majskottet 60 ligg  Götlunda Vm
 Resultat 25 Bg  Serietävling 4  Gräsmark
 Resultat

25

Kh  Trollsmällen  Trollhättan Vs
 Resultat

25

G  GP 300  Gimo Up
 Resultat 25-26 lö-sö Kh  Dubbeltest 50 m  Ekshärad
 Resultat 26 Bg-Kh  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
             

 Juni

 

           
             

 Inbjudan

 Resultat

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
 Resultat 1 Bg  Västsvenska pokaltävlingen  Svartedalen Vs
 Resultat 2

Bg

 Frykdalskrets Mästerskap G Ligg

 Edsbjörke
 Inbjudan 2

Kh

KhF

 Korthållsträffen

 Ban / Khfält

 Rasbo Up
 Resultat 6 to Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
 Resultat 6 to Bg  Trippeln  Essunga/Skövde/Mariestad  Vg
 Resultat 8 Bg  Bohusträffen  Kungälv Vs
 Resultat 8 Bg  Final Serietävling  Lekvattnet
 Resultat 8-16   Bg Kh SvD Riksskytte Hemmabana  
 Resultat 9 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby
 Resultat 9 KhF  Marksmällen  Vågerse Vg
 Inbjudan 9  

Bg

Kh

 Värmlandsserien 50-300 m Omg 1  Hemmabana  
  14-16 fr-sö Lg Kh Bg  Sweden GP  Eskilstuna
 Resultat 15 Kh  Korthållscup  Torsby
  15 Bg  DM Ligg VG  Essunga Vg
 Resultat 16  sö   Bg   Nordvärmländska  Lekvattnet Vä 
 Resultat ver2 23 KhF  Värmlandsserien 3  Deje

 Resultat G

 Resultat Kh

29

30

Bg

Kh

 Gräsmarksträffen  Gräsmark
 Inbjudan 30 Kh  Landslagsuttagning  Jönköping Sm
 Inbjudan 30  

Bg

Kh

 Värmlandsserien 50-300m Omg 2  Hemmabana  
 Inbjudan 30

KhF

 Sommarträffen  Rydal Vg
             

 Juli

 

           
             

 Inbjudan

 Anmlista

 Regler

4-7 Bg Kh Lg to-sö  Nordisk Veteran Mästerskap      Århus DK
 Resultat 6 Kh  DM Ligg-ställning  Arvika
  6 Bg  Västra Götalandsmästerskap  Skövde Vg
 Inbjudan 6-9 Bg-Kh lö-ti  Tavelträffen & Björkskottet  Ramselefors Vb
 Inbjudan 8-9 Kh-KhF

må-ti

 SM Nationellt korthåll

 Ligg, Fält, Ställning

 Ramselefors Vb
 Resultat 7 Bg  DM Sport   Ulvsby
 Inbjudan 9 Kh ti  9-timmars Kh-tävling  Nyköping
 Resultat 11 Kh to Paradisträffen / Öppen rem  Arvika
 Resultat 12 Bg fr  Normahylsan Ligg  Arvika
 Resultat 13 Bg  Arvikakedjan  Arvika
 Resultat  14 Bg  sö   Gränsfejden   Charlottenberg  Vä 

 Resultat

19 Bg fr  Uppvärmningen  Eskilstuna

 Resultat

20-21 Bg lö-sö  Margarethakedjan  Eskilstuna
 Inbjudan 25-28  Kh må-sö  SM Korthåll sport  Västerås Vm 
             

 Augusti

 

           
 Resultat  2-4 Bg  lö-sö   SM Sport 300m   Mariestad  Vg 
 Inställt 3 Kh  Nordvärmländska KH  Torsby
 Resultat 3 Bg  600m UNL  Kristinehamn
 Inbjudan 8-11 Bg-Kh-Lg to-sö SM Veteran sport Eskilstuna

 Resultat AK

 Resultat RM

10-11 lö-sö AK  SM AK / RM Pistol  Eksjö Sm
 Inbjudan 10 Bg  Västra GötalandsM  Essunga Vg
 Inbjudan 11 Bg  Skaraborgaren  Mariestad Vg
 Resultat  11 sö   Kh   Ekshäradsträffen   Ekshärad  Vä
  16-18 fr-sö Kh  Landskamp Sve-Dan  Ystad Sk
 Resultat 17 Kh  DM Sport 50 m  Ekshärad
 Inbjudan 17 Kh  Gästabudet KH  Nyköping
 Inbjudan 17 Bg  DM Dalarna 300m  Rommehed Da
 Inbjudan 18 Kh  DM Dalarna 50m  Rommehed Da
 Resultat 18 Bg  DM 300m ställning   Kristinehamn
 Resultat 18 Bg  FörbundsM Ställn  Kungsängen St
 Resultat 18 KhF  FörbundsM KHfält  Oskarström Ha

 Resultat

23 fr Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
 Inbjudan 23-1/9  

Bg

Kh

 Riksskölden  Hemmabana  
 Resultat 24-25 lö-sö Bg  SM Nationellt 300m  Sala Vm
 Inbjudan 25 KhF  Westserie KHFält  Uddevalla Vs
 Resultat 30-31 fr-lö Kh  Veteranträff  Götlunda Vm

 

 Resultat serie

 Resultat 

31 KhF

 Värmlandsserien 4

 Sensommarträffen

 Gräsmark
             

 September

 

           
             

 Inbjudan ver2

1
Kh   Korthållscup + RegionM  Örebro
 Ör

 Inbjudan

6-7 fr-lö Kh  Liggtest sport 50m  Ludvika Da
 Resultat 7 KhF  FörbundsM KHfält  Almunge St
  7-8 lö-sö Bg  Nordiska Mästerskapet    

 Resultat

 Totalresultat

8 KhF  Korthållfältserie 5  Edsbjörke

 Resultat

8 KhF  DM + Westserie 5  Steneby Vs

 Resultat

8   Bg-Kh Värmlandsserien  5        Gevär-Korthåll  Hemmabana
 Inbjudan 13-15 fr-sö Bg-Kh  JSM  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 15 KhF  DM Khfält  Ulvsby
 Resultat 21 KhF  Korthållfält  Sala Vm

 Resultat BFg

Resultat BFkp

21

22

Bg-Fg

BFKp

 Svenska Polismästerskapen  Kristinehamn / Karlstad
 Resultat ver2 22 KhF  RegionM KhFält  Uddevalla Vs
 Resultat 22 KhF  Korthållfält  Roslagsbro St
 Resultat 22 Fg  Figurskjutning  Stålboda St
 Resultat 28 Fg  Höstträffen  Kungsängen St
 Inbjudan 28-29 lö-sö Bg-Kh  Skol SM  Trollhättan Vs
             

 Oktober

 

         

 

             
  5 Kh  Final Elitserien  Eskilstuna
 Inbjudan 5 KhF  DM + Korthållfält  Frösunda St
  6  sö   Kh  Final Kh Cupen  Eskilstuna Sö 
 Resultat 6 KhF  Tämtaträffen  Tåstorp/Södra Härene Vg
 Resultat 12 Fg  Figurskjutning  Stålboda St
 Resultat 12 KhF  Korthållfält  Trosa
 Resultat 13 Lg  Ludvika Veteran Open  Ludvika Da
 Resultat 20 Lg  Falling Target  Ekshärad
 Inbjudan 25-27 fr-sö Lg  Dubbeltest  Ludvika Da
  26    Utb Biträdande Föreningstränare  Arvika
 Inbjudan 26 Lg  Degerforsskottet 10,9 an  Degerfors Ör
 Resultat 29 ti Lg  Herre på täppan 1  Ekshärad
             

 November

 

           
             

 Resultat

 Resultat Lag

1   Lg  Skaraborgsserien  Hemmabana Vg
 Inbjudan 1-2 fr-lö Lg  Knektaträffen  Axvall Vg
  2-3 lö-sö Lg  Öppet SM  ? / Umeå ? / Vb
 Resultat 3 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha

 Inbjudan

 Resultat

3 Lg  Värmlandsserien  Hemmabana  
  9    Regionkonferens  Vänersborg/Trollhättan Vs
 Resultat 9 Fg  Figurskjutning nr 8  Stålboda St
 Inbjudan 10 Lg  Edasmällen  Charlottenberg
  12-17 ti-sö Lg  Alvins Minne  Upphärad Vs
  16-17 lö-sö Lg  SM/JSM Falling Target  Skene Vg
 Inbjudan 16-17 lö-sö Fg  Fälthelg Gotland  Katthammarsvik/Klintehamn Go
 Inbjudan 16-17 lö-sö Lg-LP  Göta Kanal Masters  Töreboda Vg
 Inbjudan 21-24 to-sö Lg  Arboga träffen  Arboga Vm

 Inbjudan

 Inbjudan DM

23 Lg  DM stå Nat + Sundstaträffen  Karlstad

 Inbjudan

23 Fg  Regionskjutning 5   Kungsängen  St
 Inbjudan 24 Fg  Höstfältskjutning  Essunga Vg
  30 Lg  Höstpuffen  Trollhättan Vs
 Inställt 30 Lg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
 Inbjudan

30/11

1/12

Lg

  Herre på Täppan 2         Dubbeltest

 Ekshärad
             

 December

 

           
             
 Inbjudan 29/11-1/12 fr-sö Lg  ICA Open  Gullspång Vg
  1 Lg  Test Landslagsuttagning  Ekshärad
  7 Lg  Kinevedsträffen  Kinnarp Vg
 Inbjudan 7

Fg

Kp

 Skinkskytte 300m 

 samt kpist

 Rommehed Da
  8    Kontaktkonferens  
 Inbjudan 8 KhF  Skinksmällen  Uddevalla Vs
  15 Lg  Lussepuffen  Ekshärad
  29 Lg

 Herre på Täppan 3

 Tusenpoängen

 Ekshärad
   31
Fg
 Nyårssmällen
 Kristinehamn 

             

2020

 

           

 

           
Uppdaterad: 17 DEC 2018 14:16

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1