Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2019 Inbjudan & Resultat


 Tävlingsprogram 2019

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December

 

 Januari 

 

 Datum   Dag  Gren   Tävling  Plats  Distrikt
   1/1--15/12   Alla   FSR Rikspropaganda  Hemmabana  
             
 Resultat 2-5 on-lö Lg  Swedish Cup  Sävsjö Sm
 Resultat 5 Fg  Figurskjutning 1  Stålboda St

 Resultat

12 Lg  Skyttiaden Distrikt Vä
 Sunne

 Resultat

13 Fg  Rommeknallen  Rommehed Da
 Resultat 13 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 19 Lg  DM Sitt  Ekshärad
 Resultat 19 Lg  Herre på Täppan omg3   Ekshärad
  19 Lg  Mariestads Luftgevärstävling  Mariestad Vg
 Resultat 19 Fg  Regionfält 1  Kungsängen St
 Resultat 20   Lg  Värmlandsserien omg 4  Hemmabana
 Resultat 26 Fg  Figurskjutning 2  Stålboda St
             

 Februari

 

           
             
 Starttider 2 Lg  Skyttiaden Region  Mark Vg
 Resultat  2 Fg  Region 2  Kungsängen St

 Inställt

 Inbjudan

 Anmlista

3 Fg  Roslagsträffen  Söderbykarl St
 Flyttad 3 Fg  Skaraborgsträffen
 Kinnarp Vg
 Inbjudan 7 to Lg  Testtävling   Arvika
  8-9 fr-lö Lg  Tibroträffen  Tibro Vg
 Resultat 9-10 lö-sö Lg  Älgaråspuffen  Älgarås Vg
 Resultat 10 Lg  DM Sport  Filipstad
 Resultat 10   Lg  Värmlandsserien omg 5  Hemmabana
 Inbjudan 16 Lg  Sportlovsträffen  Skövde Vg

 Inbjudan 

 

16

17

Fg

 Vinterriks 

 Umeträffen

 Ramselefors Vb
 

22-23

fr-lö

Lg

 Flobyträffen

 Floby Vg
 Resultat 22-23 fr-lö Lg  Fillekampen  Filipstad  Vä
 Resultat 23 Fg  Figurskjutning 3  Stålboda St
 Resultat 24 Fg  Fryksdalsträffen  Mallbacken, Lysvik
 Resultat 24 Fg  Regionfält 3  Ununge St
 Resultat 24 Fg  Figurskjutning  Dagsås Ha
 Resultat 26 ti Lg  Herre på Täppan 4  Ekshärad
             

 Mars

 

           
             
 Inbjudan 1-2 fr-lö Lg  Ludvika Sport open  Ludvika Da
 Resultat 2  Lg  Jössepuffen  Arvika
 Resultat 3 Fg  Skaraborgsträffen  Kinnarp Vg

 Resultver2

 Result Lag

 Result Elit

7   Lg  Skaraborgsserien omg 8  Hemmabana  
 Resultat 4-10 må-sö Lg  Trollpuffen  Trollhättan Vs
 Resultat 9 Fg  Figurskjutning 4  Stålboda St
 Resultat 9-10 lö-sö Lg  Skyttiadens Riksfinal  Kinna Vg
 Resultat 10 Fg  DM Fält,     Da, Gä, St,       Sö, Up, Vm, Ör  Sala Vm
 Resultat     Lg  Värmlandsserien omg 6  Hemmabana
 Resultat 16 Lg  Vårfinalen  Karlstad
 Resultat 16 Lg  Figurskjutning 5  Stålboda St
 Resultat v2 17 Fg  EB-Tämta träffen VG mästerskap  Fölene Vg
 Inbjudan 17 Lg  Testtävling  Arvika

 Resultat

23 Fg  Fältskyttekåren  Kungsängen St
  23-24 lö-sö Lg-Kh  Sweden GP  Eskilstuna
 Resultat 24 Lg  Herre på Täppan 5  Ekshärad
 Inbjudan 29
fr
Lg
 Kinnevedsstafetten
 Kinneved Vg
  29-31 fr-sö Lg  SM/JSM 10m  Eskilstuna

 K-TräffenV3

RegionV v2

 DM Ver2

30 Fg

K-träffen

Region V

DM

 Mölnbacka
 Resultat 31 Fg  Kretsmästerskap  Dagsås Ha
             

 April

 

           
             
 Resultat 6 Lg  Säsongsavslutningen  Ekshärad
 Resultat 7 KhF  Westserie Korthållfält  Uddevalla Vs
 Resultat 7 Lg  Dubbeltest   Filipstad Vä 
 Inbjudan 12-13 fr-lö Lg  Ludvika Open  Ludvika Da

 Resultat

14 Fg  SM Fält  Koppom Vä 

 Resultat

14 KhF  Westserie Påskskjutning  Uddevalla Vs
 Resultat 21 KhF  Sällstorpsträffen  Sällstorp Ha
 Inbjudan 22 KhF  Utbildningsdag KhF  Deje
 Resultat 22 Fg  Annandagsskjutning  Essunga Vg
  27 Bg  Bohuscupen   Svartedalen Vs

Inbjuda serie 

 Resultat

Resultat serie

27 KhF  Värmlandsserien  Arvika

 Resultat

Resultat Upplandsserie

27 KhF  Vrenaträffen Khfält  Vrena
 Inställt 28 Bg  Linde nationella  Lindesberg Ör
 Result Ver2 28 KhF  Westserien Korthållfält  Mörlanda Vg
             

 Maj

 

           
             
 Resultat 4 Bg  Piprensarn  Skövde/Mariestad Vg
 Resultat 5 Bg  Serietävling 1  Edsbjörke
 Inbjudan 5 sö   Bg-kh   Reveljen   Eskilstuna   Sö 
 Resultat 5 KhF  Skållaredsträffen  Älekulla Vg
 Resultat 5 KhF  Kanonsmällen  Finspång
 Resultat 11 Bg  Serietävling 2  Gräsmark
 Resultat 11 KhF  Korthållfält   Västerås Vm
 Inbjudan 12 KhF  Värmlandsserien 2  Kristinehamn
 Resultat 12 Bg  Vårtävlingen  Tullinge/Kungsängen St
 Inbjudan 12 Bg  Högsboträffen  Göteborg Vs
 Resultat 12 KhF  Gunnarsjöträffen  Älvsered Ha

 Resultat

18 Bg  DM Ligg  Arvika
 Resultat 18 Bg  Daladubbeln  Rommehed Da
 Resultat 19 Bg  Serietävling 3  Lekvattnet
  19 Bg  Länskampen Skaraborg-Örebro  Skyllberg Ör
 Resultat 19 KhF  Westserie KhFält  Steneby Vs
 Resultat 19 KhF  Falkenbergsträffen  Vessigebro Ha
 Inbjudan 24-26 fr-sö Kh  Liggtävling Sport  Götlunda Vm
 Inbjudan 25 Bg  Serietävling 4  Gräsmark
 Inbjudan 25 Kh  Trollsmällen  Trollhättan Vs
 Inbjudan 25-26 lö-sö Kh  Dubbeltest 50 m  Ekshärad
 Inbjudan 26 Bg-Kh  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
             

 Juni

 

           
             

 

1-30   Bg  Junitävlan  Hemmabana
 Inbjudan 1 Bg  Västsvenska pokaltävlingen  Svartedalen Vs
 Inbjudan 2

Kh

KhF

 Korthållsträffen

 Ban / Khfält

 Rasbo Up
 Inbjudan 6 to Kh  Gränsfejden  Charlottenberg
  6 to Bg  Trippeln  Essunga/Skövde/Mariestad  Vg
 Inbjudan 8 Bg  Bohusträffen  Kungälv Vs
 Inbjudan 8 Bg  Final Serietävling  Lekvattnet
 Inbjudan 8-16   Bg Kh SvD Riksskytte Hemmabana  
 Inbjudan 9 Bg  Dubbeltävling  Ulvsby
 Inbjudan 9 KhF  Marksmällen  Vågerse Vg
  14-16 fr-sö Lg Kh Bg  Sweden GP  Eskilstuna
 Inbjudan 15 Kh  Korthållscup  Torsby
  15 Bg  DM Ligg VG  Essunga Vg
 Inbjudan V2 16  sö   Bg   Nordvärmländska  Lekvattnet Vä 
  23 KhF  Värmlandsserien 3  Deje
  29-30 lö-sö Bg-Kh  Gräsmarksträffen  Gräsmark
  30 Kh  Landslagsuttagning  Jönköping Sm
             

 Juli

 

           
             

 Inbjudan

 Anmlista

 Regler

4-7 Bg Kh Lg to-sö  Nordisk Veteran Mästerskap      Århus DK
  6 Kh  DM Ligg-ställning  Arvika
  6 Bg  Västra Götalandsmästerskap  Skövde Vg
 Inbjudan 6-9 Bg-Kh lö-ti  Tavelträffen & Björkskottet  Ramselefors Vb
 Inbjudan 8-9 Kh-KhF

må-ti

 SM Nationellt korthåll

 Ligg, Fält, Ställning

 Ramselefors Vb
  7 Bg  DM Sport   Ulvsby
 Inbjudan 9 Kh ti  9-timmars Kh-tävling  Nyköping
  11 Kh to  Paradisträffen  Arvika
  12 Bg fr  Normahylsan Ligg  Arvika
  13 Bg  Arvikakedjan  Arvika
   14 Bg   sö   Gränsfejden   Charlottenberg  Vä 
  20-21 Bg lö-sö  Margarethakedjan  Eskilstuna
  20-22 Bg-Kh-Lg lö-må  SM Veteran sport  Eskilstuna
  22-28 ? Kh må-sö  SM Korthåll sport  ?  
             

 Augusti

 

           
             
 Inbjudan 10-11 lö-sö AK  SM AK / RM Pistol  Eksjö Sm
   11 sö   Kh   Ekshäradsträffen   Ekshärad  Vä
  16-18 fr-sö Kh  Landskamp Sve-Dan  Ystad Sk
  17 Kh  DM Sport 50 m  Ekshärad
  18 Bg  DM Nat   Kristinehamn
  23 fr Bg  Brommastafetten  Kungsängen St
  24-25 lö-sö Bg  SM Nationellt  Västerås Vm
  31 KhF  Värmlandsserien 4  Gräsmark
             

 September

 

           
             

 

1
Kh   Korthållscup + RegionM  Örebro
 Ör
  7-8 lö-sö Bg  Nordiska Mästerskapet    
  8 KhF  Värmlandsserien 5  Edsbjörke
  13-15 fr-sö Bg-Kh  JSM  Skövde/Mariestad Vg
  15 KhF  DM Khfält  Ulvsby
  22 KhF  RegionM KhFält  Uddevalla Vs
  28-29 lö-sö Bg-Kh  Skol SM  Trollhättan Vs
             

 Oktober

 

         

 

             
  5 Kh  Final Elitserien  Eskilstuna
  6  sö   Kh  Final Kh Cupen  Eskilstuna Sö 
 Ny dag 6 KhF  Tämtaträffen  Tåstorp/Södra Härene Vg
  20 Lg  Falling Target  Ekshärad
  26    Utb Biträdande Föreningstränare  Arvika
             

 November

 

           
             
  1-2 fr-lö Lg  Knektaträffen  Axvall Vg
  2-3 lö-sö Lg  Öppet SM  ? / Umeå ? / Vb
  9    Regionkonferens  Vänersborg/Trollhättan Vs
  10 Lg  Edasmällen  Charlottenberg
  12-17 ti-sö Lg  Alvins Minne  Upphärad Vs
  16-17 lö-sö Lg  SM/JSM Falling Target  Skene Vg
  16-17 lö-sö Fg  Fälthelg Gotland  Katthammarsvik/Klintehamn Go
  23 Lg  DM stå Nat + Sundstaträffen  Karlstad
  24 Fg  Höstfältskjutning  Essunga Vg
  30 Lg  Höstpuffen  Trollhättan Vs
  30 Lg  Kristinehamnsträffen  Kristinehamn
             

 December

 

           
             
  29/11-1/12 fr-sö Lg  ICA Open  Gullspång Vg
  7 Lg  Lussepuffen  Ekshärad
  7 Lg  Kinevedsträffen  Kinnarp Vg
  8    Kontaktkonferens  
   31
Fg
 Nyårssmällen
 Kristinehamn 

             

2020

 

           

 

           
Uppdaterad: 17 DEC 2018 14:16

Annonser

 

 

 

skytteserv rund_1